Mężczyzna po 40-tce u urologa

Czy warto się wybrać do urologa po 40-tce?


Jakie problemy mogą do urologa sprowadzić mężczyznę po 40 roku życia? Na co warto zwrócić uwagę? Czy warto się wybrać? W czym może pomóc?

 
Klasyczna urologia kojarzona jest z chorobami „chirurgicznymi” układu moczowego mężczyzn i kobiet.  Przez mężczyzn najczęściej z gruczołem krokowym, czyli prostatą. Jednak urolog, a szczególnie androlog, zajmuje się także układem płciowym męskim, czyli sferą seksualności i płodności – męskim zdrowiem seksualnym.
 

Płodność

 
Ojcostwo po 40 -tce staje się coraz bardziej popularne. Średni wiek ojca wzrósł w latach 2007-2017 z 30 do 33 lat, w 2015 r 8,5% ojców miało ponad 35 lat.  Temat na ogół ulega nagłośnieniu w związku z narodzinami dzieci celebrytów – Micka Jaggera, George’a Clooneya czy Radosława Majdana. Dość częstym scenariuszem jest nowy związek mężczyzny. Parametry nasienia naturalnie obniżają się w raz z wiekiem, a problem niepłodności może dotyczyć zarówno mężczyzn, starających się o pierwsze jak i kolejne dziecko - wtedy mówimy o niepłodności wtórnej.  Zawsze należy szukać przyczyny i u ok 2/3 pacjentów na szczęście ją znajdujemy. W przypadkach mężczyzn z wtórną niepłodnością najczęściej, bo w ok 80%, będą to żylaki powrózka nasiennego. To choroba, którą skutecznie leczy się mikrochirurgicznie. Obniżenie płodności może być także efektem niedoboru testosteronu, którego poziom możemy podwyższyć, jednak absolutnie nie poprzez podawanie go „z zewnątrz” – to wywiera efekt antykoncepcyjny!  Wreszcie przy braku uchwytnych przyczyn możemy starać się poprawić obniżone parametry nasienia - wynikające m. in. z wieku – farmakologicznie oraz przez modyfikację diety i stylu życia.
 

Antykoncepcja

 
Mężczyźni, którzy nie planują dalszej prokreacji, mają dzieci i stabilne życie rodzinne coraz częściej szukają skutecznej antykoncepcji pod postacią wazektomii. Zabieg, który jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym polega na rozsunięciu skóry moszny specjalnym narzędziem i zlokalizowaniu nasieniowodów, które są przecinane, podwiązywane i koagulowane. Na skórę zwykle zakłada się jeden szew.  Jest to metoda zdecydowanie najskuteczniejsza i bezpieczna. Jeśli w przyszłości jednak powróci chęć przywrócenia płodności to można wykonać mikrochirurgiczne odwrócenie wazektomii. To już jest skomplikowana i precyzyjna operacja, a jej skuteczność zależy od doświadczenia operatora.
 

Dysfunkcja erekcyjna (ED)

 
Problem może dotyczyć 10% 40-latków, a częstość jego występowania narasta z wiekiem. Zawsze warto szukać jej przyczyn. Najczęstsze to miażdżyca i cukrzyca, a zaburzenia wzwodu mogą być ich pierwszym objawem i pozwolić na rozpoznanie i leczenie. Rzadziej są to przyczyny metaboliczne jak otyłość lub hormonalne np. niedobór testosteronu. Wtedy obserwujemy także spadek libido.
 

Prostata


Choć zaburzenia oddawania moczu związane z łagodnym rozrostem prostaty są typowe dla mężczyzn starszych to ok 10-20% mężczyzn 45-50 letnich może już mieć pewne dolegliwości jak trudności w oddawaniu moczu czy słabszy strumień. Wiek 40-50 lat jest dla mężczyzn tym czasem, kiedy powinni się poddać badaniom przesiewowym w kierunku raka prostaty. To bardzo częsty nowotwór, a wczesne wykrycie jego agresywnych form ratuje życie. Badaniom powinni wcześniej poddać się mężczyźni, w których rodzinach występowały przypadki tego nowotworu, rasy czarnej a także z mutacjami genów kojarzonych z rakiem sutka (BRCA1/2). Wstępne badanie w kierunku przerostu i raka prostaty to badanie palcem przez odbytnicę wykonane przez urologa oraz oznaczenie we krwi antygenu PSA. Powiększenie łagodne potwierdza badanie USG.  Nieprawidłowy wynik badania palcem czy PSA nasuwający podejrzenie raka powoduje konieczność wykonania tzw. multiparametrycznego rezonansu magnetycznego i ewentualnie biopsji prostaty.